Zdravé diétne raňajky: ako to vlastne je?
V súčasnosti v znamení zdravého alebo diétneho stravovania narastá záujem o “čisté” prírodné potraviny a to je dobre. Avšak sú všetky potraviny také zdravé a bezpečné, ako sa to o nich tvrdí alebo majú iba dobrý marketing? Pozrime sa bližšie na tzv. zdravé diétne raňajky.
Raňajkové müsli, granola a energetické tyčinky
Müsli cereálie sa rozšírili ako synonymum zdravých raňajok. Samozrejme, nie len tak samy od seba, ale ako výsledok starostlivej a dôslednej marketingovej práce. Milióny ľudí túžiacich po zdravej životospráve a chudnutí sa vzdali raňajších jedál z vajec a hrianok iba preto, aby začali svoj deň niečím zdravým.
Lenže do krabičiek s müsli ukryli aj veľkú dávku klamstva.
Hotové cereálne zmesi, ktoré sa predávajú v obchodoch, môžu totiž obsahovať až 500(!) kalórií a neuveriteľné množstvo cukru. Často obsahujú viac cukru, ako vláknin, čo nie je maličkosť, prihliadajúc na zložky. To isté platí aj pre znovuobjavenú granolu bežne dostupnú v obchodoch a na energetické tyčinky. Okrem cukru v nich môžete nájsť aj umelé farbivá, zvýrazňovače chuti a samozrejme aj konzervačné látky.
Pritom müsli a granola, respektíve z nich pripravené rezy sú skutočne veľmi zdravé. No iba v prípade, že si ich pripravíte doma. Na prípravu skvelých cereálnych raňajok nepotrebujete nič iné, ako trošku prírodných ovsených vločiek, za lyžicu obľúbených semiačok, niekoľko kúskov sušeného ovocia a trošku bieleho jogurtu.
Výdatné a zdravé raňajky máte hotové za niekoľko minút… alebo nie? Možno by nebolo od veci ešte preskúmať niektoré ďalšie zložky týchto raňajok.
Sušené ovocie
Sušené ovocie je skvelá potravina. Vyslovene sa odporúča aj osobám, ktoré chcú schudnúť. Teda aspoň tie doma pripravené. Takto konzervované ovocie si totiž zachová hodnotné vlákniny, vitamíny a minerálne látky, preto môže byť vynikajúcou súčasťou müsli zmesi na raňajky.
Lenže pokiaľ si kúpite sušené ovocie, alebo zmesi ktoré ho obsahujú, v bežnom obchode, kupujete si súčasne aj poriadnu dávku cukru. Výrobcovia totiž k sušenému ovociu pridávajú sacharózu alebo cukor, aby malo ešte lepšiu chuť. Okrem toho väčšina z nich je ošetrená sírou alebo oxidom siričitým, aby sa tým zabránilo hnednutiu ovocia. Tieto však môžu spôsobiť vážne žalúdočné problémy a vyvolať vracanie; a to už aj po konzumácii jediného sáčku sušeného ovocia, hlavne u detí.
Vďaka týmto pridaným látkam a cukru môže byť sušené ovocie z obchodu vyslovene škodlivé pre zdravie a určite nepomôže pri chudnutí.
Nízkotučné jogurty sú klamstvo
Ak ste sa rozhodli schudnúť, jednou z prvých vecí, ktoré podvedome urobíte je, že začnete vyhľadávať nízkotučné potraviny. Je to prirodzené. Do nákupného košíka sa tak často dostávajú nízkotučné biele jogurty namiesto klasických verzií. Kupujete si ich a konzumujete s vedomím, že ste ihneď urobili niečo dobré pre svoje zdravie a chudnutie.
Máme však pre vás zlú správu: vôbec to tak nie je.
Potravinové prípravky, ktorých obsah tuku sa umelo znižuje, dokonca vo výraznej miere, majú následne pomerne nepríjemnú chuť. Toto vedia veľmi dobre aj výrobcovia, preto na kompenzáciu poriadne prisladia tieto produkty, inak by si ich nikto nekúpil.
Takto si však kupujete iba ilúziu zdravia, pretože potraviny so zníženým obsahom tuku, ale zvýšeným obsahom cukru sú všetko, len nie zdravé. A nielenže nepodporujú chudnutie, ale dokonca sa z nich aj priberá.
Takže, pokiaľ sa pri nákupe rozhodujete pre nízkotučné produkty, spomeňte si na to, že ak je reč o zdraví a chudnutí, najväčším nepriateľom nie sú tuky, ale cukor.
Ako podporiť chudnutie nenásilne, ale zdravo? Okrem toho, že budete dodržiavať isté zásady v oblasti stravovania, vynikajúcu pomoc ponúka aj UKKO Čajová zmes na chudnutie. Zmes neuveriteľných liečivých rastlín, ktorých spoločný účinok nenechý na seba dlho čakať, disponuje okrem iného aj mimoriadne lahodnou chuťou, ktorá si výs určite ziska.